Smacznego na urodę

My, kobiety, chcemy czuć się piękne, więc dbamy o nasze ciało od zewnątrz, używając różnych kosmetyków. Często jednak zapominamy o wpływie diety na wygląd skóry, włosów czy paznokci. Z tego tekstu dowiesz się jak zadbać o swoją urodę za pomocą jadłospisu.


Jak dbać o urodę dietą?

Różne makroskładniki, witaminy i składniki mineralne wpływają na naszą urodę.

  • Jeśli pragniesz poprawy wyglądu swojej skóry wprowadź do diety źródła białka, witamin E, C, A, z grupy B, cynku, krzemu, miedzi i nienasyconych kwasów tłuszczowych.
  • Jeśli wsparcia wymagają Twoje paznokcie - zadbaj dodatkowo o prawidłowy bilans energetyczny oraz pokarmowe źródła witaminy D, żelaza i wapnia.
  • Piękne włosy - oprócz wyżej wymienionych składników mineralnych i witamin potrzebują zwiększenia w diecie źródeł selenu.

Ważnym wsparciem w pielęgnacji urody będzie odpowiednio dobrana suplementacja - suplement diety Fish CollagenJoints& Skin sprawdzi się idealnie!

Dlaczego warto wybierać Fish CollagenJoints& Skin?

Fish CollagenJoints& Skin to połączenie wysokiej jakości kolagenu rybiego, siarki organicznej i ekstraktu z dzikiej róży.
Wszystkie z tych składników doskonale wspierają urodę.

Natural Collagen

Kolagen,czyli tzw. "białko młodości" wspiera zdrowie stawów, mięśni, kości, skóry, włosów i paznokci. Kolagen pochodzący ze skór rybich otrzymuje się w procesie enzymatycznej proteolizy, takiej samej jak zachodząca w układzie pokarmowym człowieka, dzięki czemu ma bardzo podobną budowę, a to przekłada się na wysoką przyswajalności kolagenu rybiego przez nasz organizm. Kolagen rybi opóźnia proces starzenia się skóry, poprawia jej elastyczność i nawilża cerę. Ma również działanie przeciwnowotworowe, regeneracyjne, antybakteryjne i przeciwzapalne. Z wiekiem wytwarzanie kolagenu zaczyna spadać, a także czynniki takie jak dieta bogata w cukier, palenie tytoniu i duża ekspozycja na słońcu również przyczyniają się do spadku produkcji kolagenu. Tym bardziej warto zastosować odpowiednią suplementację.

Kolejnym składnikiem jest dzika róża czyli bogate źródło witaminy C. To bardzo ważne połączenie, ponieważ witamina C jest potrzebna do prawidłowej produkcji kolagenu w organizmie. To również istotny antyoksydant, wspomaga odporność skóry na czynniki zewnętrzne oraz powoduje, że jest bardziej elastyczna i nawilżona.

Siarka organiczna (MSM) pełni rolę w produkcji kolagenu i keratyny. Badania pokazują, że jej niedobór może być przyczyną zesztywnienia mięśni i stawów. Co ciekawe, siarka przyspiesza złuszczanie się naskórka, a to również istotne dla naszej urody.

W jadłospisie wspierającym urodę znajdź miejsce na błonnik!

Błonnik pokarmowy to naturalna “szczotka” oczyszczająca nasze jelita z resztek pokarmowych. Brak tego składnika w diecie przyczynia się do gromadzenia szkodliwych produktów przemiany materii oraz zatrzymania wody w organizmie.  Coraz więcej wiemy także o wpływie stanu naszych jelit na skórę, a m.in. błonnik moduluje skład mikrobioty jelitowej.

Najprostszym sposobem na dietę bogatą w błonnik są warzywa i owoce (najlepiej jedzone wraz ze skórkami, bo tam znajdują się największe ilości błonnika), strączki i produkty pełnoziarniste  - ryż brązowy, grube kasze, ciemne pieczywo czy płatki owsiane. Urozmaicona dieta z powodzeniem dostarczy odpowiednią ilość tego składnika. 

Pamiętaj:

Wspierając swoją urodę stosuj pełnowartościową dietę, spożywaj źródła składników, które wspierają piękno i młody wygląd oraz wprowadź suplementację jako uzupełnienie codziennego jadłospisu. Co więcej, uprawiaj regularnie aktywność fizyczną oraz stosuj odpowiednią pielęgnację za pomocą kosmetyków. 

Przykładowe źródła składników wspierających urodę:

  • Białko – mleko i przetwory mleczne, mięso, ryby, jaja, strączki.
  • Witamina E – oleje roślinne tłoczone na zimno (np. rzepakowy), nasiona słonecznika, orzechy laskowe i migdały.
  • Witamina C – czarna porzeczka, papryka czerwona, cytrusy, natka pietruszki i jarmuż.
  • Witamina A – marchew, soki warzywne, warzywa zielone i pomarańczowe owoce, wątróbka, tran, jaja, mleko i masło.
  • Witaminy z grupy B – jaja, mleko, sery, ryby, produkty pełnoziarniste, drożdże, grzyby i orzechy.
  • Cynk – wątroba cielęca, drób, pestki dyni, kakao, biała fasola, kasza gryczana, ryby i orzechy.
  • Krzem – czosnek, płatki owsiane i kasza jaglana,
  • Miedź – strączki, zbożowe produkty pełnoziarniste i orzechy.
  • Nienasycone kwasy tłuszczowe – tłuste ryby morskie, oleje roślinne, orzechy i pestki dyni.
  • Żelazo - czerwone mięso, podroby (żelazo hemowe) oraz otręby, komosa ryżowa, tofu, szpinak, rośliny strączkowe (żelazo niehemowe)
  • Wapń - mleko i produkty mleczne, jarmuż i migdały.
  • Witamina D - suplementacja.
  • Selen - nerki, ryby, kurkuma, wątroba i orzechy brazylijskie.


Autor: Małgorzata Wilkowska

Małgorzata Wilkowska, magister dietetyki, absolwentka Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Prowadzi poradnię dietetyczną online dietoświat, a jej porady można znaleźć na różnych portalach oraz w czasopismach.